RYTEX - Nowoczesna Technika Grzewcza
RYTEX - Nowoczesna Technika Grzewcza

U124 - kocioł naścienny serii Classic

Klientom o nieco większych oczekiwaniach, zwłaszcza dotyczących szybkości i wygody przygotowania ciepłej wody oraz dodatkowych możliwości systemu grzewczego, firma Buderus Technika Grzewcza proponuje kotły naścienne serii Classic.
W zależności od zastosowanego regulatora, urządzenia te mogą sterować pracą od 1 do 4 obiegów grzewczych, w tym np. ogrzewaniem podłogowym. Moduł zdalnej obsługi dodany do kotła Classic zapewnia sterowanie ogrzewaniem bezpośrednio z wybranego pomieszczenia w mieszkaniu lub domu. Urządzenia te charakteryzują się nieco wyższą (wynoszącą do 93%), sprawnością nominalną od ich odpowiedników z serii Economy, a przez to bardziej ekonomicznym trybem pracy. Kotły naścienne serii Classic zostały skonstruowane i zaprojektowane specjalnie dla potrzeb mieszkań oraz domow jednorodzinnych, a ich bardzo dobre parametry techniczne, zarówno w odmianie jedno-, jak i dwufunkcyjnej, umożliwiają ogrzewanie powierzchni użytkowej sięgajacej 300 m2 (przy ociepleniu przegrod zewnętrznych budynku zgodnie z aktualnymi polskimi normami). Dzięki możliwości podłączenia podgrzewacza c.w.u. do kotła jednofunkcyjnego Classic, zapewniono szybkie i efektywne przygotowanie ciepłej wody o temperaturze zadanej przez użytkownika. Modele Classic gwarantują zatem domownikom maksimum przyjemności i wygody przy korzystaniu z bieżącej wody, zarowno podczas mycia, kapieli, jak i codziennego sprzątania.

W zależności od zastosowanego regulatora, urządzenia grzewcze Classic mogą sterować pracą od 1 do 4 obiegów grzewczych. Regulatory Logamatic RC i Logamatic ERC umożliwiają sterowanie jednym obiegiem grzewczym bez zaworu mieszającego i przygotowanie ciepłej wody. Logamatic RC zapewnia regulację temperatury dziennej (normalnej) oraz nocnej (zredukowanej), zaś Logamatic ERC posiada dodatkowo wbudowany zegar tygodniowy, umożliwiający zaprogramowanie czasu pracy kotła w trybie dziennym i nocnym dla każdego dnia tygodnia. Inne moduły uzupełniajace zapewniaja m.in. sterowanie kotłem według temperatury zewnętrznej (tzw. sterowanie pogodowe) oraz wskazują aktualne warunki mikroklimatyczne panujące w mieszkaniu. Największe możliwości rozbudowy regulacji stwarza zastosowanie regulatora Logamatic R4111, ktory już w wersji podstawowej umożliwia sterowanie 2 obiegami grzewczymi z zaworami mieszajacymi (w tym np. ogrzewaniem podłogowym) oraz podgrzewanie ciepłej wody. Logamatic R4111 posiada wbudowany zegar tygodniowy, a dzięki modułowi FM2.0 zapewnia sterowanie dwoma dodatkowymi obiegami grzewczymi z zaworami mieszajacymi.
Szczególny komfort użytkowania całego systemu grzewczego umożliwia moduł zdalnej obsługi BFU, za pomocą którego domownicy mogą sterować ogrzewaniem bezpośrednio z wybranego pomieszczenia w mieszkaniu lub domu. Podgrzewanie wody użytkowej odbywa się, w przypadku kotła jednofunkcyjnego Classic, za pomocą podłączonego podgrzewacza ciepłej wody (wiszącego o pojemności 110 litrow, bądź stojacego o pojemności od 120 do 300 litrow).

Wydajnośc podgrzewacza stojącego o pojemności 200 litrow w zestawie z kotłem naściennym Classic o mocy 24 kW wynosi około 490 l/godz. (przy temperaturze wody 60oC).
W przypadku kotła dwufunkcyjnego Classic podgrzewanie wody użytkowej następuje we wbudowanym wymienniku typu zasobnikowego. Podczas przerwy w pracy kotła jego zasobnik przechowuje ciepłą wodę w zadanej temperaturze po to, aby w momencie poboru była ona natychmiast dostępna. System przygotowania ciepłej wody przy temperaturze wody 40oC ma wydajność do 11,5 l/min.
Kotły naścienne Classic przeznaczone są do spalania gazu ziemnego typu GZ-35, GZ-41,5, GZ-50 oraz gazu płynnego (propanu technicznego). Moc nominalna tych urzadzeń wynosi, w zależności od rodzaju kotła, 20 i 24 kW. Zakres modulacji mocy rownież zależy od modelu np. dla kotła Classic U122 o mocy 24 kW wynosi on od 10,9 do 24 kW.
Dzięki modulowanemu palnikowi (od 45 do 100%) kotły naścienne Classic optymalnie dopasowują się do aktualnego zapotrzebowania na ciepło, przez co oszczędzają energię i tworzą przyjemny komfort cieplny w mieszkaniu. Jest to szczególnie ważne późną wiosną i wczesną jesienią, gdy nie ma potrzeby wykorzystywania całej mocy kotła. Kotły naścienne Classic, spełniając polskie normy dotyczące ochrony środowiska naturalnego, zapewniają ich użytkownikom czystą i cichą pracę.

ul. Pstrowskiego 12, 10-049 Olsztyn, tel/fax (089) 535 95 42, rytex@rytex.olsztyn.pl