RYTEX - Nowoczesna Technika Grzewcza
RYTEX - Nowoczesna Technika Grzewcza IDEA TERMOKOMINKA
Z obserwacji tradycyjnego paleniska kominkowego zrodził się pomysł skonstruowania Termokominka CTM. Twórcy kierowali się głównie chęcią zatrzymania uciekającej w komin energii i jak najbardziej ekonomicznego jej wykorzystania. Powstała zatem idea urządzenia łączącego walory estetyczne tradycyjnego kominka z walorami czysto użytkowymi, a więc możliwością wykorzystania tej energii na potrzeby centralnego ogrzewania. Termokominek jest przeznaczony do ogrzewania wody we wszystkich typach instalacji c.o. z zastosowaniem wymuszonego obiegu czynnika grzewczego. Termokominki mogą stanowić jedyne źródło ciepła lub współpracować z kotłami gazowymi, olejowymi lub elektrycznymi, mogą również służyć do podgrzewania wody użytkowej. Doskonale współpracują także z pojemnościowymi zasobnikami c.w.u. oraz z układami solarnymi. Zastosowanie automatyki sterującej pracą termokominka zapewnia wybór źródła ciepła, co bardzo poprawia komfort użytkowania. Poniższe rysunki obrazują w sposób uproszczony przykłady zastosowania Termokominka w instalacjach centralnego ogrzewania:


TERMOKOMINEK w układzie z kotłem olejowym lub gazowym i zasobnikiem C.W.U. w systemie zamkniętym.


TERMOKOMINEK w układzie z kotłem elektrycznym, kolektorem słonecznym i zasobnikiem C.W.U. w systemie otwartym.

W pełni ekologiczny jest prezentowany układ z wykorzystaniem na potrzeby centralnego ogrzewania i wytwarzania cieplej wody użytkowej Termokominka, kotła elektrycznego i kolektorów słonecznych. Wprowadzenie na rynek tego typu urządzenia wiąże się oczywiście z koniecznością jednoczesnego opracowania nowatorskich rozwiązań technicznych, umożliwiających zastosowanie Termokominka w nowoczesnych instalacjach grzewczych. Oferta firmy CTM nie ogranicza się zatem do samych Termokominków ale obejmuje szereg akcesoriów umożliwiających podłączenie urządzenia zarówno do nowych, jak i istniejących instalacji c.o.

JAK TO DZIAŁA
W oferowanych urządzeniach, zastosowano opatentowany system trzystopniowej regulacji przepływu powietrza i spalin. W skład tego systemu wchodzą przepustnice: by-pass, powietrza pierwotnego oraz regulacji wstępnego ciągu kominowego. Zastosowanie przepustnicy typu by-pass umożliwia np. pracę Termokominka poza sezonem grzewczym.
Kolejnym nowatorskim rozwiązaniem jest zwiększenie powierzchni wymiany ciepła ze spalin poprzez zastosowanie dwóch lamel wodnych. Dzięki odpowiedniej pojemności płaszcza wodnego (58-99 l w zależności od modelu) oraz dużej powierzchni wymiany ciepła, wynikającej z rozwiązań konstrukcyjnych urządzenia, w naszej znajdują się Termokominki o mocy nominalnej od 18 do 34 kW. Pozwala to na całkowite pokrycie zapotrzebowania na ciepło w budynkach do ok. 500 m2 oraz jednoczesne efektywne wytwarzanie ciepłej wody użytkowej. Wśród szerokiej gamy Termokominków dostępne są również modele wyposażone w wężownicę zainstalowaną w stropowej części płaszcza wodnego. Wężownica ta może znaleźć zastosowanie zarówno do wytwarzania ciepłej wody użytkowej, jak i może zostać wykorzystana do zabezpieczenia Termokominka przed przegrzaniem, także w sytuacji braku energii elektrycznej.

Modele z frontem żeliwnym
Termokominki z żeliwnym zespołem frontowym o mocy nominalnej 12, 18, 24 i 30 kW z szyba płaską i panoramiczną.
W skład zestawu Termokominka wchodzi:
  • Termokominek o mocy 12, 18, 24 lub 30 kW
  • Żeliwny zespół frontowy z powłoką fakturalną
  • Żeliwne drzwiczki z szybą ze szkła neoceramicznego
  • Czopuch odprowadzający spaliny
  • Kompletna izolacja termiczna
  • W modelach AC układ zabezpieczający z wężownicą schładzającą i zabezpieczeniem termicznym STS 20
  • Opcjonalnie zestaw do automatycznego doprowadzenia powietrza.
  • NOWOŚĆ!!! Dla ułatwienia zabudowy istnieje możliwość dostarczenia Termokominka z kompletem dłuższych nóg (50 cm). Standardowa długość nóg 30 cm.


Termokominek z szybą panoramiczną


Termokominek z szybą płaską

Standardowe wykończenie Termokominka oferujemy w kolorze mosiądzu.
NOWOŚĆ!!!
Ramię klamki, gałki regulacyjne przepustnic oraz znaczek CTM teraz dostępne są w kolorze satynowy chrom.

ul. Pstrowskiego 12, 10-049 Olsztyn, tel/fax (089) 535 95 42, rytex@rytex.olsztyn.pl