RYTEX - Nowoczesna Technika Grzewcza
RYTEX - Nowoczesna Technika Grzewcza

KOTŁY NA WĘGIEL, MIAŁ, DREWNO

KM - kocioł na miał i węgiel
Kocioł KM przeznaczony jest dla użytkowników poszukujących dłuższej stałopalności kotła i bardziej precyzyjnej regulacji temperatury niż w tradycyjnych kotłach na paliwo stałe. Górne spalanie oraz wielopunktowy system nadmuchu powietrza zapewniają spalanie węgla kamiennego jak również miału węglowego oraz drewna opałowego. Zakres powierzchni grzewczej dla kotła KM wynosi 80-200 m2 w zależności od modelu kotła. Elektroniczne sterowanie wraz wentylatorem nadmuchowym powodują zwiększenie stałopalności kotła. KM jest to kocioł z górnym spalaniem, izolowany termicznie, wyposażony w wentylator nadmuchowy oraz mikroprocesor sterujący procesem spalania. Kocioł ma budowę trzyciągową wykonaną w formie poziomych kanałów konwekcyjnych zakończonych od przodu otworami wyczystnymi. Komora spalania od frontu wyposażona jest w drzwiczki załadunkowe oraz ruszt żeliwny, a dno komory zakończone jest rusztem stalowym wodnym. Korpus kotła wykonany jest z atestowanych stali. Sterowanie ALFA kotła KM zawiera procesor sterujący procesem spalania, sterownik pomp.

Funke Logica - kocioł na węgiel, miał i drewno
Kocioł Funke Logica to uniwersalny model kotła, przeznaczony dla klientów, którzy przy każdym rodzaju paliwa oczekują uzyskania najwyższych parametrów technicznych. Unikalna konstrukcja kotła z dolno-górnym spalaniem oraz rozbudowane sterowanie gwarantują nie tylko wysoką sprawność cieplną i niską emisję zanieczyszczeń, ale również niskie zużycie paliwa i stałopalność sięgającą do 24 godzin. Unikalny system dystrybucji powietrza (commonair) do komory spalania w połączeniu z rozbudowanym systemem sterowania, pozwala na efektywne spalanie miału węglowego, węgla kamiennego przy zredukowanej emisji zanieczyszczeń. Kocioł Funke Logica posiada atest na znak bezpieczeństwa ekologicznego, wydany przez Instytut Chemiczny Przeróbki Węgla w Zabrzu. Funke Logica to kocioł z dolno-górnym spalaniem, izolowany termicznie, wyposażony standardowo w tablicę sterowniczą sprzężoną z wentylatorem nadmuchowym. Posiada korpus spawany z atestowanych stali kotłowych wraz z rusztem stałym wodnym zakończonym w komorze spalania żeliwnym rusztem ruchomym. Część konwekcyjna złożona ze specjalnie uformowanych kanałów zakończona od góry i od dołu wyczystkami, częściowo wykładana szamotem. Unikalne rozwiązanie nadmuchu powietrza poprzez liczne dysze tłoczące rozmieszczone w komorze spalania.

Funke Ultima - kocioł na węgiel, miał i drewno
Kocioł Funke Ultima przeznaczony jest dla użytkowników poszukujących dłuższej stałopalności kotła (do 20 godzin) i bardziej precyzyjnej regulacji temperatury niż w tradycyjnych kotłach na paliwo stałe. Górne spalanie oraz wielopunktowy system nadmuchu powietrza zapewniają spalanie węgla kamiennego jak również miału węglowego oraz drewna opałowego. Zakres powierzchni grzewczej dla kotła Funke Ultima wynosi 80-250 m2 w zależności od modelu kotła. Elektroniczne sterowanie wraz wentylatorem nadmuchowym powodują zwiększenie stałopalności kotła. Funke Ultima jest to kocioł z górnym spalaniem, izolowany termicznie, wyposażony w wentylator nadmuchowy oraz mikroprocesor sterujacy procesem spalania. Kocioł ma budowę dwuciągową wykonaną w formie pionowych kanałów konwekcyjnych zakończonych od góry i dołu otworami wyczystnymi. Komora spalania od frontu wyposażona jest w drzwiczki załadunkowe oraz rusztowe stalowe, a dno komory zakończone jest rusztem żeliwnym wstrząsowym. Na ściankach komory rozmieszczone są liczne dysze tłoczące, które stanowią unikalny system nadmuchu powietrza. Korpus kotła wykonany jest z atestowanych stali i spawany w osłonie argonu. Kocioł wyposażony jest w przepustnice do regulacji ciągu kominowego. Sterowanie kotła Funke Ultima zawiera procesor sterujący procesem spalania, sterownik pomp oraz STB (zabezpiecznie przed przegrzaniem wody w instalacji)


KOTŁY NA DREWNO, WĘGIEL I DREWNO ZGAZOWANE "HOLZGAS"


Wybierając kocioł grzewczy, zwracamy uwagę przede wszystkim na jego cenę i rodzaj paliwa, którym urządzenie jest zasilane. Im tańsze paliwo, tym rzecz jasna mniej wydamy każdego roku na ogrzewanie i podgrzewanie wody. Do najtańszych paliw zaliczyć możemy niewątpliwie drewno i węgiel, niezbędnym jednak warunkiem uzyskania ekonomicznej pracy systemu grzewczego jest wysoka sprawność kotła grzewczego. Wybrawszy niedrogi rodzaj paliwa, należy zdecydowac się na zakup kotła, ktory będzie nie tylko atrakcyjny cenowo, lecz rownież efektywny, bezpieczny, nie zanieczyszczajacy środowiska naturalnego i, co ważne, wyprodukowany przez firmę gwarantującą wysoką jakość oferowanych urządzeń oraz szeroki dostęp do serwisu. Taką właśnie szczególną ofertę ma dla Państwa firma Buderus.

Logano S111 na węgiel i drewno
Stalowe kotły grzewcze Logano S111 na drewno i węgiel łączą bowiem w sobie 4 podstawowe i najważniejsze dla inwestora zalety produktu:
 • atrakcyjną cenę zakupu
 • ekonomiczną eksploatację
 • wysoką jakość wykonania
 • gwarancję znanego i sprawdzonego na rynku producenta
Logano S111 dostępne są w 5 wielkościach mocy nominalnych: 12, 16, 20, 24 oraz 32 kW, a kolejnym argumentem przemawiajacym na ich korzyśc, jest wysoka sprawność tych urzadzeń, wynosząca do 78%, co gwarantuje ekonomiczną pracę całego systemu grzewczego, dając użytkownikom każdego roku wymierne oszczędności. Zaleta modeli Logano S111 jest ich nowoczesna konstrukcja oraz wysoka jakość wykonania. Nowy system rusztów oraz budowa komory spalania, w powiązaniu ze sprzężonym doprowadzeniem powietrza pierwotnego i wtórnego oraz możliwością regulowania ilości powietrza dodatkowego (dopalajacego), pozwalaja na dokładne spalanie paliwa. Kotły te mogą pracować w układach instalacji grawitacyjnych lub z wymuszonym obiegiem wody (pompowych) i idealnie nadają się do zastosowania w domach mieszkalnych jedno- i dwurodzinnych, warsztatach rzemieślniczych, sklepach i podobnych obiektach o zapotrzebowaniu na moc cieplna do 32 kW (do 350 m2 powierzchni).


KOTŁY NA WĘGIEL KAMIENNY "EKOGROSZEK"

Kocioł KW
Typoszereg KW zalecany jest dla użytkowników wymagających optymalnego komfortu użytkownika kotła. Kocioł zawiera bowiem układ automatycznego podawania paliwa oraz elektroniczny sterownik temperatury i pomp c.o. Zaawansowana budowa wymiennika zawierająca 3 ciągi spalania, palenisko retortowe, zapewniają niską emisję zanieczyszczeń i sprawność urządzenia sięgającą 83%. Komfort użytkowania podnosi kosz zasypowy o zwiększonej pojemności (uzupełnienie paliwa od 2 do 4 dni). Kocioł KW z dodatkowym rusztem (opcja) to urządzenie posiadające dodatkowe palenisko rusztowe umieszczone nad retortowym. Umożliwia ono pracę kotła w sytuacjach awaryjnych, wynikających z braku dostaw paliwa, energii elektrycznej w dłuższym okresie czasu, awarii podajnika ślimakowego lub palnika retortowego. Palenisko rusztowe, w przeciwieństwie do bezrusztowego, pozwala na okresowe spalanie innych paliw np.: węgla kamiennego. Wówczas proces spalania regulowany jest ręcznie przepustnicą powietrza lub miarkownikiem ciągu. Kotły z dodatkowym rusztem oferujemy w wersjach do 50 KW.


Funke Silver
Kotły Funke Silver stanowią konstrukcję stalową spawaną, gdzie realizowana jest wysokoefektywna technika górnego spalania. Kotły wyposażone są w palenisko retortowe, do którego podawane jest paliwo z zasobnika za pomocą automatycznego podajnika ślimakowego. Powietrze do spalania doprowadzane jest przez wentylator do układu dysz w retorcie paleniska. Praca kotłów sterowana jest za pomocą oprogramowanego sterownika elektronicznego włączającego w sposób sekwencyjny podajnik i wentylator.

Zalety kotłów Funke Silver:
 • automatyczna praca - nie wymaga stałej obsługi
 • możliwość regulacji temperatury
 • wysoki komfort obsługi: uzupełnianie zasobnika węgla co 3-4 dni, nieskomplikowane czyszczenie
 • niski koszt eksploatacji
 • bezpieczeństwo eksploatacji (kocioł i sterownik wyposażone w czujniki)
 • wysoka sprawność cieplna - powyżej 83%
 • możliwość podłączenia bojlera ciepłej wody użytkowej
 • możliwość współpracy z każdym nowoczesnym systemem C.O. i układem jego regulacji
 • zużycie węgla o 40% mniejsze niż w tradycyjnych kotłach
 • niska emisja zanieczyszczeń do atmosfery potwierdzona Świadectwem na Znak Bezpieczeństwa Ekologicznego
 • wymiennik wykonany ze stali o podwyższonych parametrach
 • estetyczna obudowa ze stali nierdzewnej
 • zasobnik węgla ze stali nierdzewnej gwarantuje długą żywotność
 • unikalna retorta żeliwna chroniona prawnie zgłoszeniem patentowym, zapewnia bardzo dobre warunki spalania
 • podajnik ślimakowy zabezpieczony jest sprzęgłem przeciążeniowym a jego stabilną pracę gwarantuje podwójne ułożyskowanie
 • rozsądne koszty inwestycji zwracające się w ciągu 2-3 lat eksploatacjiFunke Econo
Typoszereg Funke Econo zalecany jest dla użytkowników wymagających optymalnego komfortu użytkownika kotła. Kocioł zawiera bowiem układ automatycznego podawania paliwa oraz elektroniczny sterownik temperatury i pomp c.o. Zaawansowana budowa wymiennika zawierająca 3 ciągi spalania, palenisko retortowe, zapewniają niską emisję zanieczyszczeń i sprawność urządzenia sięgającą 85%. Komfort użytkowania podnosi kosz zasypowy o zwiększonej pojemności (uzupełnienie paliwa od 2 do 4 dni). Po zamontowaniu rusztu żeliwnego w kotle możliwe jest zastępcze spalanie drewna i węgla kamiennego. Funke Econo został zaprojektowany jako jedna z niewielu konstrukcji na rynku z myślą o wykorzystaniu techniki spalania retortowego. Oferowany w opcji układ sterowania kaskadowego pozwala na jednoczesne sterowanie pracą nawet do 10 kotłów.Kocioł posiada atest na znak bezpieczeństwa ekologicznego wydany przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Konstrukcja kotła została opracowana na podstawie wieloletnich badań z myślą o wysokim komforcie cieplnym, eksploatacyjnym oraz z dbałością o ekologię. Kocioł ma budowę trzyciągową w postaci pionowych i poziomych kanałów konwekcyjnych, stanowiących powierzchnię wymiany ciepła. Komora spalania wyłożona jest częściowo szamotem, który służy jako katalizator procesu spalania. Kocioł wyposażony jest od frontu w drzwiczki do komory załadunkowej, drzwiczki wyczystne kanałów konwekcyjnych oraz drzwiczki popielnika. Korpus kotła wykonany jest z atestowanych stali i spawany w osłonie argonu. Funke Econo wyposażony jest w palnik retortowyt z podajnikiem ślimakowym oraz kosz zasypowy. Modele do 50 kW wyposażone są w ruszt żeliwny do spalania drewna lub węgla. Sterownik kotła obsługuje pracę podajnika i wentylatora i zapewnia obsługę pomp c.o. oraz pomp do ładowania zasobnika. Termostat pokojowy (wyposażenie dodatkowe) zapewnia komfort sterowania pracą kotła z pokoju. Sterownik kotła Econo steruje pracą pomp c.o., pompy c.w.u., pracą podajnika, pracą wentyltora.


KOTŁY NA PELETY I DREWNO OPAŁOWE

Funke Pellets
Funke Pellets to kocioł grzewczy wodny. Przeznaczony do spalania peletu, a po zdemontowaniu palnika możliwe jest spalanie drewna opałowego. Zakres mocy umożliwia ogrzewanie obiektów o powierzchni 120-600m2. Uniwersalność kotła (spalanie peletów/drewna), niska emisja zanieczyszczeń, przyczyniły się do zdobycia popularności tego rodzaju kotłów nie tylko w zachodniej Europie, ale również i w Polsce. Kocioł oferowany jest w wariantach wyposażenia opcjonalnego z całorocznym, pneumatycznym podawaniem paliwa. Wysokie parametry urządzenia zostały potwierdzone przez certyfikat Clear-Skies oraz TÜV. Funke Pellets to kocioł stalowy wodny o budowie 3-ciągowej, składającej się z komory załadunkowej, komory spalania, poziomych kanałow konwekcyjnych. W komorze spalania zamontowany jest wkład ceramiczny, który spełnia rolę katalizatora. Ceramiczny katalizator redukuje emisję zaniczyszczeń i emituje ciepło z powrotem do palnika, co jest gwarancją doskonałego spalania. Na tylnej ścianie kotła znajdują sie króćce przyłączeniowe c.o.: zasilanie oraz powrót. Kocioł Funke Pellets izolowany jest termicznie wełną mineralną od zewnątrz przykrytą metalowym płaszczem. Zasobnik paliwa (wyposażenie dodatkowe) jest wykonany ze stali i umieszcony na kółkach ułatwijących transport i lokalizację zbiornika w kotłowni. Spalanie peletów zapewnia palnik z automatycznym podajnikiem paliwa oraz funkcją autozapłonu. Sterowanie kotła oraz obsługę jednego obiegu grzewczego i jednej pompy ładującej zasobnik c.w.u.. Sterowanik kotła Funke Pellets zapewnia obsługę jednego obiegu grzewczego i jednej pompy ładującej zasobnik c.w.u., posiada wyjście na termostat pokojowy. Pracę palnika obsługuje dodatkowy sterownik PLC.

ul. Pstrowskiego 12, 10-049 Olsztyn, tel/fax (089) 535 95 42, rytex@rytex.olsztyn.pl